МОЯТ БЛОГ 2018.12.24 – Нощта преди Коледа

Моят блог 24.12.2018г. 06:50ч. Понеделник
автор: Оги Новаков

 

 

НОЩТА ПРЕДИ КОЛЕДА

 

Приятели, днес е един от най-смирените християнски празници – БЪДНИ ВЕЧЕР.

 

Нека святостта на тази тайнствена вечер Ви донесе безкрайна радост и много, много Здраве!
Всички Вие ме подкрепяхте безрезервно в моето творчество и ме насърчавахте да създавам моите картини.

Една от тях е „НОЩТА ПРЕДИ КОЛЕДА“ оригинална, маслена живопис. /може да прочетете повече за нея, като натиснете върху картината/

Влагайки всичко това в творбите си, аз отново откъсвам ЧАСТИЦИ ОТ ДУШАТА МИ, вплитаики приказки и романтика в картините, които рисувам за всички Вас с любов.

Бъдете Благословени!
Оги.

 

 

БЪДНИ ВЕЧЕР

Празникът се чества семейно от всички християни. Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син – Иисус Христос.

 

Бъдни вечер е посветен на дома, огнището, но и на починалите предци – родственици, които също се смятат за част от семейството.
На Бъдни вечер е началото на празненството, възславящо Христовото рождение.

 

 

Върху трапезата се нареждат нечетен брой ястия – 7, 9 или 11.12366
Според българската традиция семейството трябва да бъде заедно, като всеки негов член изпълнява различни ритуали.

Ето и менюто:  1 – Задължително на масата присъства домашно приготвена питка с пара, която по традиция се разчупва от главата на семейството. Следват – 2 – Сарми, 3 – Пълнени чушки с боб, 4 – Мачкан боб, 5 – Тиквеник, 6 – Ошав, 7 – Боб яхния, 8 – Плодове, ядки, глава лук, чесън, орехи с черупките и 9 – туршия.

 

Мъжете избират и отсичат бъдника – дебел пън от дъб или круша, който символизира Световното дърво (крепящо реда и хармонията в света). То трябва да бъде запалено от най-възрастният и да бъде оставено да гори цяла нощ. Този огън има пречистваща сила и пази от зли сили, а според народните вярвания точно в навечерието на Коледа небето и адът временно се отварят и сред хората бродят караконджули и таласъми. Пепелта от Бъдника не се изхвърля – една част се разпръсква за плодородие по нивите, а друга се пази като средство срещу зли сили.

 

 

Докато мъжете изпълняват обреди за защита на дома, жените, като свързани с плодородието, приготвят празнична вечеря. Най-важно е замесването на обредните хлябове, което започва още от рано сутринта. Тогава най-младите момичета носят „мълчана” вода, тоест не проговарят по пътя. С нея домакинята замесва кръгла пита, наричана боговица или бъдник. Вътре слага сребърна пара и дрянови пъпки за късмет и здраве, а отгоре я украсява с плодове, жита и кръстове от тесто, които са трябва да донесат благополучие. От подготовката на хлябовете се изключват само момите за женене, за да не отнесат със себе си плодородието, ако напуснат дома.965

 

 

Самата вечеря на Бъдни вечер е по-скоро ритуал, отколкото хранене. Цялото семейство трябва да седне заедно на трапезата, коята обикновено се слага на земята, върху слама. Така се пресъздава обстановката, в която се е родил Младенеца. Стопанинът разчупва боговицата. Първото парче винаги е за Богородица, второто за къщата, а останалите се раздават на членовете на семейството. На трапезата се седи дълго и никой не била да става. Ако на някой все пак му се наложи, той трябва да ходи приведен, като отрупано с плодове дърво. Накрая всички напускат трапезата заедно, за да узреят едновременно класовете и посрещат коледарите. Трапезата не се прибира, а се оставя през цялата нощ.

 

Според народните вярвания на Бъдни вечер може да се види в бъдещето, затова се правят различни гадания за времето, плодородието и личната съдба. Например, ако бъдника гори добре и пръска искри, това означава богата реколта. Обичай е да се гадае и за здраве. Всеки от семейството сччупва по един орех и зависимост от това дали ядката е хубава или гнила, го очаква здраве или болест. Младите моми пък могат да сънуват бъдещия си жених, като сложат първата хапка от питата под възглавницата си.

Благодаря Ви, че отделихте от времето си да прочетете всичко това! Повярвайте, ЧУДЕСАТА съществуват!  

 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 

 

 

 

Благодаря, че написахте коментар! Вашето мнение е наистина ценно за мен, повярвайте!

Ще съм много благодарен да изкажете мнението си.

Ако имате някакви въпроси, не се притеснявайте да попитате. Ще се радвам да помогна!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *